Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
22 Φεβρουάριος 2017, 10:44:36

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Olympus (Συντονιστής: gepall)

Σελίδες: [1] 2 3 4 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: OLYMPUS PEN-F Digital Version  (Αναγνώστηκε 12223 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
peperr
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

If it was a footrace, E-M1 should be Usain Bolt

Προφίλ
« στις: 13 Ιανουάριος 2016, 19:10:17 »

Πρώτη φωτογραφία της αναμενόμενης Pen-F, η ανακοίνωση της οποίας αναμένεται να γίνει στις 27 Ιανουαρίου. Οι φήμες μιλούν για 20ρη αισθητήρα, ανακλινόμενο σκόπευτρο, προηγμένο EVF και τιμές από 1500 έως 1800 ευρώ με τους 14-42 ΕΖ και 17/1.8 αντίστοιχα. Το ότι κρίνονται υπερβολικές δεν χρειάζεται να το τονίσω, μάλλον απευθύνεται σε χιπστεράδες με φουσκωμένη τσέπη...  Roll Eyes 
Πηγή: digicame-info.com

« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιανουάριος 2016, 19:15:38 από peperr » Καταγράφηκε

Olympus Ε-Μ1, Ε-Μ10ΙΙ, Fujifilm X-Pro2, Χ-Ε1
mZuiko 12-40/2.8, 60/2.8 Macro, Lumix 7-14/4, 35-100/2.8, 45-175, Pleica 25/1.4, Samyang 50/1.2
Fujinon 10-24/4, 16-55/2.8, 18/2, 23/1.4, 35/1.4, 56/1.2, Samyang 8/2.8 fisheye
Olympus OM 24/2.8, 35/2, 50/1.4, 50/3.5 Macro, 85/2, 100/2.8
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
dm_m4/3
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 13 Ιανουάριος 2016, 21:15:06 »

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την τιμολογιακή πολιτική  ωχ το μάτι μου !!! Οι pen δεν είναι μια κατηγορία κάτω από τις omd?  Δηλαδη η ΕΜ1 ΙΙ ποσο θα εχει? 3000 €  ? Εμφανισιακά δεν τρελάθηκα, πολύ ρετρό. Καλά κάναν κ βαλαν 2 ροδελες και σκόπευτρο αλλά έπρεπε να είναι στα 450€. Για πιο λόγο να την προτιμήσει κάποιος απέναντι στην ΕΜ5ΙΙ και στην ΕΜ1? Για τα 20 MP Huh  thumbs down thumbs down

Φαίνεται να έχει κ γκριπ, λογικά πρόσθετο
Καταγράφηκε

Olympus OMD E-M1 black + HLD7
Olympus OMD E-M5 ΙΙ black + HLD8

mZuiko: 8mm/1.8 fisheye, 12-40mm/ 2.8 , 40-150mm/2.8+MC 1.4, 17mm/1.8, 45mm/1.8, 60mm/ 2.8 Macro, 75mm/1.8
Lumix: 7-14mm/4
Flash: FL-50R
Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 13 Ιανουάριος 2016, 21:35:02 »

Ακριβή με τις τιμές που λέγονται τώρα αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα τους λόγους, καταρχάς δεν είναι δεδομένο πως θα υπάρξει σειρά πχ. PEN F1, F2 PEN F mini κλπ.... δηλαδή ίσως πρόκειται για ένα πολύ σπέσιαλ μοντέλο που αντικαθιστά την EP5 ακριβή και αυτή απο αρχής...
Επιπλέον η κατασκευή κάτι τέτοιο δείχνει πολλές ροδέλες εργοστασιακό GRIP και PLATE μαζί κλπ... είναι προφανής και σειρά φακών με νέο ντιζαιν ή ολοκαίνουριος φακός...
Επίσης πολύ ενδιαφέρον το "ματάκι" δεξιά της μηχανής... αν υποδηλώνει υβριδικό σύστημα εστίασης... τότε πολλές μανούλες θα κλάψουν....
Καταγράφηκε

Costas KLE
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 13 Ιανουάριος 2016, 23:28:39 »

Η Olympus με τις OM-D ουσιαστικά έκαψε όλη την σειρά των Pen, όπως με το m4/3 σύστημα άφησε ξεκρέμαστους αυτούς που είχαν επενδύσει στα 4/3 μέχρι να βγάλει την ΕΜ-1, τώρα βλέπουμε ενσωματωμένο ( ; ) αυτό που ζήταγε ο κόσμος από την δεύτερη Pen... viewfinder
μέχρι να πέσει στα 400 Ευρώ έχουμε δρόμο...
Καταγράφηκε

Sony a6000, Sony E PZ 16-50, Sony SEL 20
___________________________________________________________________________________________________________________________________

The world is full of kings and queens who blind your eyes and steal your dreams...
Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 13 Ιανουάριος 2016, 23:44:32 »

Η Olympus με τις OM-D ουσιαστικά έκαψε όλη την σειρά των Pen, όπως με το m4/3 σύστημα άφησε ξεκρέμαστους αυτούς που είχαν επενδύσει στα 4/3 μέχρι να βγάλει την ΕΜ-1, τώρα βλέπουμε ενσωματωμένο ( ; ) αυτό που ζήταγε ο κόσμος από την δεύτερη Pen... viewfinder
μέχρι να πέσει στα 400 Ευρώ έχουμε δρόμο...

Χαχα... 5 ροδέλες στο 400ευρω δεν νομίζω να την δούμε ποτέ... επιπλέον ο νεος 75αρης γιατί μάλλον αυτός είναι... με κάνει να σκέφτομαι πως είναι weather sealed και η μηχανή και ο φακός.... προσωπικά νομίζω είναι το μηχανάκι που έχει όλα αυτά.... που ονειρεύονταν όλοι οι θιασώτες της πρώτης 5αρας και δεν τα βρήκαν στην mkII.... perfect... !!!
Καταγράφηκε

kbouk
Αποσυνδεδεμένος

Λατρεύω τη φωτογραφία - Olympus Aficionado

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 14 Ιανουάριος 2016, 07:47:42 »

Απο μια φωτο δεν βγαινει ασφαλες συμπερασμα πως θα ειναι το τελικο προιον σε μεγεθος, το γκριπ οπως το πρωτοβλεπω δεν μου αρεσει αλλα μαλλον κρυβει Arca plate συμβατοτητα οπως εγινε στον νεο 300/4, χωρις αυτο δειχνει μια λίγο μεγαλυτερη GM5 (αν της βαλεις απο κάτω το προσθετο γκριπ παρομοια θα δειχνει), ο φακος ειναι το μονο στοιχειο που δινει ενα μέτρο σύγκρισης αλλα και σε αυτον εχει πεσει πολυ ρετούς αν ειναι ο 75/1.8, τον εχω τον φακο και μαλιστα σε μαυρο και ξερω το μεγεθος του, υπαρχει στην φωτο και ενα δευτερο δαχτυλιδι εκει που κουμπωνει ο φακος που ειτε ειναι του φακου (δαχτυλίδι διαφραγματος αλλα Πανασονικ άρα νεος 75/1.8 ) ειτε ειναι της μηχανης (προεξοχή της μοντουρας οποτε η μηχανη ειναι πιο λεπτή ή πιθανον είναι δαχτυλίδι ταχυτητων αλλά ΟΜ). Τα υπολοιπα ρετρό στοιχεία : εμπρος κυκλικός διακόπτης, AF assist light, πανω περιστροφικοι διακόπτες κλπ. ειναι τοποθετημένα και δανεισμένα τα περισσότερα απο τα παλια σωματα της αλλα θελω να ελπίζω ότι τελικά δεν θα την κάνουν δύσχρηστη και αργη στη λειτουργία της (όπως συμβαινει με τις μηχανες αλλων εταιριων) μιας και η μηχανή πρέπει να απευθυνεται σε ευρύτερο κοινο και όχι μόνο στους κονομημενους πενηντάρηδες + ...
Για τον αισθητηρα δεν τρέφω καμια αισιοδοξία, τον ξερουμε ηδη απο την GX8 και με μικροπαρεμβάσεις η αποδοσή του δεν μπορει να ειναι κατι πολυ διαφορετικό και σιγουρα δεν θα δικαιολογήσει την υψηλή τιμή του σωματος. Η κλασσική ρετρό μορφή της μηχανης πάλι δεν μου δειχνει ότι θα είναι το σωμα που η OLYMPUS θα επιλεξει για να βαλει 4κ (τουλαχιστον αμεσα), αρα ουτε αυτο μπορει να δικαιολογήσει τμήμα της τιμής. Αν μαλιστα το μοντελο αντικαθιστά και την ακριβή Ε-Ρ5 και ακολουθήσει ιδια φιλοσοφία και εδω (ελπιζω πως οχι θάναι αυτοκτονία) δεν θα ειναι ουτε ανθεκτικό σε σκονη και νερο που δυσκολευει ακομη περισσότερο να δικαιολογήσει την υψηλή τιμή της. Για συμβατότητα με τους 4/3 φακους και ενσωμάτωση PDAF εστιασης με καλυτερο CAF επίσης κρατω μικρο καλάθι μιας και θάναι selling point της ΕΜ1 ΙΙ που θα ακολουθήσει.
Το μονο που μενει κατα την γνωμη μου ως καινοτόμο στοιχείο για ενσωμάτωση σε ενα αμιγώς φωτογραφκό σώμα (οπως το βλεπω να δειχνει) είναι η παρουσίαση μιας πολυ βελτιωμένης εκδοχής του hi-res, αν αυτο το εχουν καταφερει ΙΣΩΣ δεν παει άπατο το μοντελο οπως πηγε η πανάκριβη E-P5. Το νέο τεράστιο EVF υψηλής ανάλυσης (με το κλασσικό στρογγυλό ματάκι) θα βοηθησει επίσης. Το σώμα αυτό ίσως και να το βγάζουν σε υψηλή τιμή γιατι μεσα στο 2016 θα παρουσιάσουν και τους υπερφωτεινους prime f=1.2 που επίσης θα είναι μια κατηγορία μονοι τους (τόσο σχεδιαστικά όσο και τιμολογιακά).
Γενικά κρατω μικρο καλάθι και αν επιβεβαιωθώ στα παραπανω και δεν κρυβει κατι πολύ πρωτοποριακό το νεο σώμα θα έχουν δαπανήσει πόρους απο την φετινή πρωτη κερδοφορία (μετα απο πολλά χρόνια) αδικαιολόγητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιανουάριος 2016, 07:52:48 από kbouk » Καταγράφηκε

Σύστημα 4/3 : Olympus E-1, Ε-3, Leica DigiLux 3, ΕC-2.0X, ΕC-1.4X, ΕΧ-25, ZD 14-35mm/2, ZD 50mm/2.0 macro, ZD 150mm/2.0, ΖD 50-200mm/2.8-3.5 SWD, Lensbaby 3G, Flash FL50R, MacroFlash STF-22.
Σύστημα ΟΜ : Olympus OM-2N, OM-4 & πλήθος ΟΜΖ φακών.
Συστημα m4/3 : Olympus EM1.2, EPL5(IR), GF7+12-32, BCL 9mm, mZD 8mm fisheye, mZD 7-14mm, Lumix 14mm, Lumix 20mm, PLeica 15mm, PLeica 25mm, Voiglander 25/0.95, mZD 60mm macro, mZD 75mm, Lumix 35-100mm, Lensbaby composer pro+Edge 50, FL-600R.
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
dm_m4/3
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 14 Ιανουάριος 2016, 11:33:37 »

http://www.43rumors.com/ft5-pen-f-info-by-simon-it-will-have-three-new-features/   

Our good source Simon wrote this a while back: “End of January PEN-F will be officially announced. But PEN-F is the components “tester” for EM-1 II. You will See 3 very New Featues in Pen F.” He also said focus on PEN-F will be faster than on other MFT cameras.

Tester της ΕΜ1 ΙΙ για 3 νεες δυνατοτητες λοιπον . Και ταχυτερη εστιαση
Καταγράφηκε

Olympus OMD E-M1 black + HLD7
Olympus OMD E-M5 ΙΙ black + HLD8

mZuiko: 8mm/1.8 fisheye, 12-40mm/ 2.8 , 40-150mm/2.8+MC 1.4, 17mm/1.8, 45mm/1.8, 60mm/ 2.8 Macro, 75mm/1.8
Lumix: 7-14mm/4
Flash: FL-50R
peperr
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 15 Ιανουάριος 2016, 10:58:20 »

Περισσότερες φωτο και η μηχανούλα δείχνει τουμπανάκι

http://www.43rumors.com/ft5-new-pen-f-images-leaked-now-you-can-see-it-from-all-angles/
Καταγράφηκε

mZuiko 12-40/2.8, 60/2.8 Macro, Lumix 7-14/4, 35-100/2.8, 45-175, Pleica 25/1.4, Samyang 50/1.2
Timos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 15 Ιανουάριος 2016, 12:42:35 »

Νομίζω πως υπάρχει ένα μάρκετινγκ (τουλάχιστον στις μ43 μηχανές που παρακολουθώ) που στοχεύει στην αφαίμαξη του πορτοφολιού του φωτογράφου και όχι (και) στη διευκόλυνσή του.

Η μηχανή είναι όμορφη και σίγουρα με μοντέρνα specs, αλλά τι να τις κάνω τις 3 ροδέλες (και επιπλέον πιθανά και δαχτυλίδι διαφράγματος πάνω σε κάποιους φακούς); Δεν είναι πολλές; Τι στην ευχή θα πρωτο-αλλάζω όταν φωτογραφίζω; Και απ'την άλλη δε μου έχει ένα fill-in φλασάκι και με βάζει στη διαδικασία να το βάζω-βγάζω (ή αν το έχω μόνιμα πάνω, μου ψηλώνει τη μηχανή.

Το σχήμα της είναι ωραίο, αλλά σιγά μη μπορεί να την πιάσει κανείς με αυτό το ανύπαρκτο γκριπ. Άρα άντε να βάλω επιπλέον γκριπ, να μη μου ανοίγει απο κάτω κάποια θύρα (πχ μπαταρίας ή κάρτας ή και τα δύο) και να μου ψηλώνει η μηχανή.
Καταγράφηκε

Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 15 Ιανουάριος 2016, 17:58:04 »

Ο φακός με έχει παιδέψει αρκετά.... μοιάζει πάρα πολύ στη περιοχή της μοντούρας με τον παλιό 75αρη και πολλοί μπερδεύονται/αστε μήπως είναι κάποιο δακτυλίδι αλλά νομίζω ότι απλά είναι η διακοσμητική περιοχή που τον πιάνεις και τον μοντάρεις με την μηχανή σε νεο ντιζαιν....

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.... όσο ενθουσιάστηκα με την "μούρη" τόσο χαλάστηκα με την πλάτη.... επεκτείνεται η κατάργηση του accessory port...  και είναι πασιφανές πως σχεδιαστικά νίκησαν οι "γέροι" του Dpreview και απολαμβάνουμε και εδώ την γνωστή σπαστή οθόνη που αρκεί από μόνη της να κάνει κάθε λάτρη της φωτογραφίας να κοιτάξει κάπου αλλού... Μία τόσο μερακλίδικη (όπως και η ΕΜ5ΙΙ) μηχανή την κάνει απλά καταναλωτικό προϊόν η σχεδιαστική επιλογή της οθόνης....
Καλά video για τους ενδιαφερόμενους... καλά 4Κ, καλά 40 προσωπικά δεν θα πάρω.... ευχαριστώ....

Καταγράφηκε

karamela
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 15 Ιανουάριος 2016, 18:24:23 »

Ο φακός με έχει παιδέψει αρκετά.... μοιάζει πάρα πολύ στη περιοχή της μοντούρας με τον παλιό 75αρη και πολλοί μπερδεύονται/αστε μήπως είναι κάποιο δακτυλίδι αλλά νομίζω ότι απλά είναι η διακοσμητική περιοχή που τον πιάνεις και τον μοντάρεις με την μηχανή σε νεο ντιζαιν....

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.... όσο ενθουσιάστηκα με την "μούρη" τόσο χαλάστηκα με την πλάτη.... επεκτείνεται η κατάργηση του accessory port...  και είναι πασιφανές πως σχεδιαστικά νίκησαν οι "γέροι" του Dpreview και απολαμβάνουμε και εδώ την γνωστή σπαστή οθόνη που αρκεί από μόνη της να κάνει κάθε λάτρη της φωτογραφίας να κοιτάξει κάπου αλλού... Μία τόσο μερακλίδικη (όπως και η ΕΜ5ΙΙ) μηχανή την κάνει απλά καταναλωτικό προϊόν η σχεδιαστική επιλογή της οθόνης....
Καλά video για τους ενδιαφερόμενους... καλά 4Κ, καλά 40 προσωπικά δεν θα πάρω.... ευχαριστώ....

Εντάξει είναι θέμα γούστου, προσωπικά δεν κοιτάζω πλέον μηχανή που δεν έχει σπαστή οθόνη, αν μάθεις σε αυτήν δύσκολα ξεμαθαίνεις...μου έχει λύσει τα χέρια στο να τραβάω φώτος και βίντεο των παιδιών μου κλπ. από χαμηλό ύψος, μεγάλη ευκολία......
Οσον αφορά την μηχανή ας περιμένουμε να την δούμε και στην πράξη...πάντως και η p5 όταν είχε κυκλοφορήσει είχε αστρονομική τιμή, ακριβότερη από την em5 τότε και χωρίς σκόπευτρο και αδιαβροχοποιήση.....
Καταγράφηκε

Sony RX10, Olympus em10II και κάμποσους φακούς και αξεσουάρ....
Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 15 Ιανουάριος 2016, 19:32:10 »

Εντάξει είναι θέμα γούστου, προσωπικά δεν κοιτάζω πλέον μηχανή που δεν έχει σπαστή οθόνη, αν μάθεις σε αυτήν δύσκολα ξεμαθαίνεις...μου έχει λύσει τα χέρια στο να τραβάω φώτος και βίντεο των παιδιών μου κλπ. από χαμηλό ύψος, μεγάλη ευκολία......
Οσον αφορά την μηχανή ας περιμένουμε να την δούμε και στην πράξη...πάντως και η p5 όταν είχε κυκλοφορήσει είχε αστρονομική τιμή, ακριβότερη από την em5 τότε και χωρίς σκόπευτρο και αδιαβροχοποιήση.....

Έχω.... έχω μηχανάκι(2) με σπαστή οθόνη σε Lumix G1/5 και την G5 την αγόρασα ΚΑΙ για την σπαστή οθόνη.... να την δεις σε ακροβατικά στησίματα με τον λαιμό του τρίποδα off center κολλημένη στον τοίχο ώστε να κερδηθεί και το τελευταίο εκατοστό να πεις ΝΑΙ.... η σπαστή οθόνη είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ.... αλλά την Olympus μου την θέλω χωρίς σπαστή οθόνη.... η Olympus και h Fuji παίζουν σε μια ιδιαίτερη αγορά... δεν την πληρώνεις σε μεταλλικό σώμα για να αντέχει τις τούμπες... (ισα - ισα οι πλαστικές αντέχουν καλύτερα).... την πληρώνεις όπως πληρώνεις και ένα ακριβό HIFI που ξοδεύονται τόσα πολλά για το σασί του... για τα ποδαράκια του κλπ... ο χαμηλότερος θόρυβος π.χ στις 5αρες οφείλεται και στο σασί... όσο περίεργο να φαίνεται αυτό σε κάποιους.... Το ίδιο συμβαίνει και με την οθόνη... είναι μια προχειράντζα αυτό το ντιζαιν... όπως και να το κάνουμε.... φαντάσου μια Leica με σπαστή οθόνη...
Τώρα από εκεί και πέρα.... και σε video και σε φωτογραφίες δεν με δυσκόλεψε ποτέ η 5αρα με την κλασσική οθόνη της... άσε που η ευκολία να βάλεις στο accesory port ένα εξωτερικό σπαστό EVF είναι μια απίστευτη ευκολία από μόνη της και στο VIDEO και στη φωτογραφία.... αν το κάνεις μια φορά θα καταλάβεις...
Καταγράφηκε

TomGR
**
Αποσυνδεδεμένος

Coolpix 5700 Rules

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 18 Ιανουάριος 2016, 00:58:54 »

Το πλεονέκτημα των pen είναι το μέγεθος.
Με την οθόνη να βγαίνει έξω πιστεύω ότι αυτό χάνεται.
Αν είναι τσέπης όπως οι EP EPL κάτι λέει, αν έχει και προστασία τότε είναι υποψήφια.
Αλλά αυτές οι μηχανές πιστεύω, rangefinder copy, είναι για μέχρι 35 άντε 50mm το πολύ.
Μετά χάνουν τα πλεονεκτήματά τους.
Καταγράφηκε

Voigtlander Bessa R2
Nikon Coolpix 5700
Olympus E-PL7
peperr
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 18 Ιανουάριος 2016, 10:25:16 »

Η Pen-F είναι η "ναυαρχίδα" της εταιρίας, τον ρόλο της μίνι σειράς E-PΜ (που όπως δείχνουν τα πράγματα έχει καταργηθεί) δεν τον αναλαμβάνει αυτή αλλά η E-PL7 (που σε άλλες αγορές πουλάει σαν τρελλή). Σίγουρα θα θέλαμε όλοι μια μίνι Πεν με μέγεθος και χαρακτηριστικά Panasonic GM1/5, αλλά μάλλον θα μείνουμε στο περίμενε, καθώς το ενδιαφέρον των κατασκευαστών έχει περιοριστεί στην premium κατηγορία. Εδώ μέχρι και η αδηφάγος Sony, που έβγαζε αντίστοιχα σώματα ανά 6 μήνες, έχει επικεντρωθεί στη σειρά Α7 και έχει την 6000 στα ράφια εδώ και δύο χρόνια!!
Καταγράφηκε

kbouk
Αποσυνδεδεμένος

Λατρεύω τη φωτογραφία - Olympus Aficionado

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 18 Ιανουάριος 2016, 17:02:59 »

Γενική δική μου τοποθέτηση, το m43 πουλησε και πουλαει γιατι σε αντίθεση με το 43 μικρυνε το σωμα και ο φακός και εδωσε πολύ καλό IQ σε πολυ μικρότερο πακέτο, στην αρχή το πακέτο αυτο δεν ηταν καθόλου φθηνό αλλά με την παροδο του χρόνου εφτασε η Olympus και η Panasonic να προσφερει κανούργιο σωμα με κιτ φακό στα 250-300 ευρω δηλ. οσο μια καλη compact. Αυτο σε συνδιασμό με έξτρα χαρακτηριστικά όπως η σταθεροποιηση στο σωμα και η αδιαβροχοποιηση ανέβασε τις πωλήσεις και έφερε πολυ περισσότερο κόσμο κοντά του και μετα απο χρόνια η Olympus κατέγραψε κερδοφορία χωρίς καν να προσφέρει βιντεο της προκοπής όπως ο ανταγωνισμός.

Για όλα όμως υπάρχει ένα όριο (προυπήρξε η αποτυχία της πανάκριβης Ε-P5), αυτό δειχνει ξανά η προσπάθεια παρουσιασης ενός πολύ ακριβού m43 μοντέλου όπως θα είναι η νέα Pen-F σε τιμή που αλλες εταιρίες προσφέρουν πλέον FF μοντέλα, ή η πρόσφατη παρουσίαση m43 φακών κατηγορίας τιμής όπως ο mZuiko 300/4 (θα ακολουθήσουν συντομα και φωτεινοι prime και εκει θα έχουμε και συνολική εικόνα για το που το πάει τιμολοφγιακά Wink).

Ανυπομονώ λοιπόν να δώ ποια θα είναι αυτα τα 3-4 νέα καινοτόμα στοιχεία που θα κάνουν αυτο το συγκεκριμενο μοντέλο να πουλήσει με την τιμή που έχει ψιλοανακοινωθεί. 

« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιανουάριος 2016, 17:09:24 από kbouk » Καταγράφηκε

Σύστημα 4/3 : Olympus E-1, Ε-3, Leica DigiLux 3, ΕC-2.0X, ΕC-1.4X, ΕΧ-25, ZD 14-35mm/2, ZD 50mm/2.0 macro, ZD 150mm/2.0, ΖD 50-200mm/2.8-3.5 SWD, Lensbaby 3G, Flash FL50R, MacroFlash STF-22.
Σύστημα ΟΜ : Olympus OM-2N, OM-4 & πλήθος ΟΜΖ φακών.
Συστημα m4/3 : Olympus EM1.2, EPL5(IR), GF7+12-32, BCL 9mm, mZD 8mm fisheye, mZD 7-14mm, Lumix 14mm, Lumix 20mm, PLeica 15mm, PLeica 25mm, Voiglander 25/0.95, mZD 60mm macro, mZD 75mm, Lumix 35-100mm, Lensbaby composer pro+Edge 50, FL-600R.
Σελίδες: [1] 2 3 4 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: